Řasokoule (latinsky Cladophora aegagropila) je vodní rostlina, která je složena z tisíců jednotlivých řasových vláken, jenž drží pohromadě. Roste do kulatého tvaru, ale mnohdy má tvar spíše šišatý či jinak nedokonalý. 

V ideálních podmínkách (v přírodě) se množí velice rychle. Z každé řasokoule může během roku odpadnout kolem 10 malých chomáčků řasy, ze kterých pomalu, ale jistě, rostou nové řasokoule. Dožívají se tak vysokého věku, že se na planetě pravděpodobně vyskytují řasokoule starší 100 let.

Tempo růstu

Všechny řasokoule rostou velice pomalu a to přibližne o 0,5 cm v průměru za jeden rok. Čím je však řasokoule větší, tím se tempo růstu zpomaluje. Velmi staré řasokoule tak mohou dosahovat skutečně obdivuhodných rozměrů.

První zmínky o řasokoulích

Řasokoule byly poprvé objeveny a vědecky popsány v rakouském jezeře Zeller See. Avšak jejich rozšíření je takřka po celém světě. Najdeme je od Japonska, přes Island, Skotsko, Estonsko až po již zmíněné Rakousko. Více k objevení řasokoulí naleznete v našem článku Objevení řasokoulí.

Pěstování řasokoulí

Řasokoule jsou jedny z nejméně náročných rostlin na planetě. Je známo, že řasy mohou žít v extrémních podmínkách, což lze říci i o řasokoulích. Pokud nenecháte vyschnout vodu v jejich domečku, je jejich pěstování hračka. Obvykle se jim nic nestane ani v případě, že zapomenete na pravidelnou výměnu vody.

Při dodržení jednoduchých pravidel zvládají i několikatýdenní transport. Řasokoule nasáklé vodou umísťujeme do zipovacích sáčků, které perfektne těsní a nepropustí ven žádnou vlhkost. Takto můžeme se 100% jistotou garantovat bezpečné doručení rostlin.

Spokojeně mohou žít ve vodě o teplotě 1 – 25 °C, ale bez následků přežívají úplné zamrznutí i teploty vysoko nad 25°C. Čím je však teplota vody vyšší, tím rychleji se v ní množí mikroorganismy, kvůli kterým se voda dříve zkazí a je potřeba ji vyměnit za čerstvou.

Řasokoulím tak k životu stačí pouze pravidelně vyměňovaná voda (1x za 1-2 týdny) a slabé světlo. Díky tomu jsou ideálními rostlinami k pěstování v každé domácnosti i kanceláři.

Pokud jim chcete dopřát trochu luxusu, můžete při každé výměně vody řasokoule jemně proždímat (promasírovat) v umyvadle s vodou. Nejenže se z řasokoulí vyplaví nečistoty, ale předáte jim tím i trochu lásky potřebné k jejich životu. 💚

Kam lze ubytovat řasokoule?

Na to existuje jednoduchá odpověď. Do čehokoliv, kde je voda a pronikne tam světlo. Nejvhodnější jsou naše dózy. Ale pozor, řasokoule nemají rády, když je světla příliš. Proto doporučujeme vybrat takové stanoviště, kam nedopadá přímé sluneční světlo a které není v blízkosti okna.

Chcete dát řasokoule do akvária k rybkám? Můžete, ale má to pár pravidel. Více k řasokoulím a rybičkám najdete v našem článku.

Řasokoule - skvělá dekorace

V práci na stole, v dětském pokoji, nebo třeba v obýváku jsou řasokoule krásná a originální dekorace. Ať dáte řasokoule na jakékoliv místo, rozzáří ho a všem lidem v okolí vykouzlí úsměv na tváři. 

Pro nejlepší dekoraci nedoporučujeme řasokoule dávat do zavařovacích sklenic nebo skleniček na víno. Tu pravou parádu udělají teprve v dózách vyráběných přímo pro řasokoule.

Řasokoule dovedou plavat na hladině

Je v pořádku, že jsou řasokoule občas u hladiny a občas u dna. Není to žádná nemoc ani vada. Mohou za to pouze nahromaděné plyny uvnitř nebo na porvrchu řasokoule. V přírodě to však může řasokoulím zachránit život. Více v samostatném článku – Řasokoule plave na hladině.

Nemoci řasokoulí

Tak jako všechny živé organismy mohou být i řasokoule zasaženy nemocemi. Obecně platí, že se při dodržení základních pravidel řasokoule sama zotaví. Obvykle je to však běh na dlouhou trať. Zažloutlé řasokoule se mohou léčit i déle než jeden rok. Více informací ohledně řasokoulových nemocí je sepsáno v samostatném čláku.

Řasokoule z našeho e-shopu

Řasokoule, které posíláme do světa, jsou vždy 100% zdravé a zelené. Jednu po druhé pečlivě třídíme podle jejich zdravotního stavu. Řasokoule, které pro nás nejsou stoprocentní, umísťujeme do našeho léčebného systému, ve kterém si pobudou několik měsíců. Poté znovu projdou procesem třídění, a když se nám stále nezdají plně zdravé, léčebná kůra se opakuje. Díky tomu máte jistotu, že od nás neobdržíte zažloutlé či nahnilé řasokoule.

Pěstujeme i vlastní Baby řasokoule, které prodáváme ve velikosti 0,3 – 0,7 cm. Jsou extrémně roztomilé a je na nich nejlépe pozorovatelný růst.

Nezapomeňte, že naše řasokoule nejlépe vyniknou v našich dózách.